CHOBOTNICE CELÁ

V gastronomii se chobotnice považují za mimořádnou pochoutku, oblíbenou především v asijských zemích jako Japonsko nebo Jižní Korea, ale rozhodně jimi nepohrdnou ani Španělé nebo Italové.

CHOBOTNICE S GRILOVANOU ZELENINOU
SUROVINY (na 1 porci):

300 g čerstvé chobotnice
60 g větší mrkve či karotky
60 g mladé cukety
60 g lilku
½ citronu
1 dl panenského olivového oleje
kvalitní bagetu
cukr
sůl
pepř
snítka polníčku, rukoly, salátu mizuno nebo petržele
POSTUP:

Chobotnici připravíme v rybí várce dle návodu Dalibora Navrátila.
Poté, co chobotnici (1) zakoupíme, je potřeba s ní co nejrychleji zamířit domů a uložit ji do ledničky. Připravíme si tzv. rybí várku. Na ni budeme potřebovat vodu, kvalitní bílé víno, mrkev, řapíkatý celer, cibuli, špetku cukru, velkolistou petržel, bílou část pórku, kuličky černého pepře a přírodní korek (pozor na umělé korky). Všechny suroviny dáme do hrnce, přivedeme k varu a na mírném ohni vaříme 20 minut. Po 20 minutách stáhneme sílu plamene tak, aby voda jen občas probublávala (2).

Chobotnici chytneme za hlavu (3), ponoříme ji na 20 vteřin do rybí várky a vytáhneme (4). Tento postup opakujeme ještě 2x. Pokud bychom to neudělali, chapadla by se mohla proplést a nezatočila by se do prstýnků. Chobotnici poté celou ponoříme a na mírném ohni táhneme přibližně 2 hodiny (5).
Po vyjmutí uřízneme hlavičku, podélně rozpůlíme (6) a vytáhneme kusadla (7). Nyní je chobotnice připravena k jídlu. Takto připravená chobotnice se hodí k salátům, do polévky, pasty, k nokům a podobně. Chobotnici připravenou podle tohoto návodu můžeme také grilovat na přepuštěném másle nebo oleji, případně půl na půl (máslo a olej), s česnekem. Grilujeme pouze chvíli, chobotnice se totiž rychle vysouší a byla by gumová. Chobotnici můžeme také po vyjmutí z lázně naložit spolu s olejem a bylinkami do sklenice a uchovat v lednici.
Videonávod k přípravě chobotnice


Mrkev, lilek a cuketu nakrájíme na tenké plátky a potřeme z obou stran olivovým olejem, restujeme z obou stran na rozpálené pánvi či grilu do hněda, nikoli do černa. Po ugrilování osolíme, opepříme a skládáme na talíř. Prokládáme opečenou bagetou, kterou před telepnou úravou potřeme olejem, popřípadě máslem. Chobotnici servírujeme na teplou zeleninu.